ویندوز ۸ جاسوس NSA؟

امتیاز: ۱۲ حامد رمضانیان چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۲ - ۲۳:۴۹ دیدگاه‌ها ۹ حامد رمضانیان منبع

حامد رمضانیان می‌نویسد:

یک وب‌سایت آلمانی به نام Zeit Online، مقاله‌ای دربارهٔ رایانش امن مایکروسافت نوشته‌است و بیان می‌کند که در ویندوز ۸ توسط این فناوری، در پشتی‌ای برای NSA باز گذاشته شده‌است.
نویسندهٔ این مقاله، رایانش امن را به TPM و کارگروه رایانش امن متصل می‌کند و با این حقیقت که تمامی اعضای این کارگروه شرکت‌هایی در ایالات متحده هستند. (مایکروسافت، اینتل، سیسکو، ای‌ام‌دی و اچ‌پی)
و اما در آخر این مقاله، نویسنده پیشنهاد می‌کند که دولت آلمان از لینوکس استفاده کند تا NSA اطلاعات آن‌ها را شنود نکند. اما نویسنده فراموش کرده‌است که هسته لینوکس ۲.۶.۱۲ از سخت‌افزار TPM شرکت اینتل پشتیبانی به عمل آورده‌است.
اما به راستی می‌توان به کامپیوتر خود اعتماد کرد؟ جواب این سوال را می‌توان در مقالهٔ ریچارد استالمن بزرگ پیدا کرد.


دیدگاه‌ها

avatar
حامد رمضانیان در جواب دانیال بهزادی
بیش از ۸ سال قبل

چیزی که در ویکی‌پدیا خوندم اینه که ظاهرا در سطح سخت‌افزار یک سری کلید امنیتی تولید میشه که نرم‌افزار می‌تونه احراز هویت کنه با اون سخت‌افزار. اطلاعات بیشتری در این‌باره ندارم.
The Trusted Platform Module offers facilities for the secure generation of cryptographic keys, Software can use a Trusted Platform Module to authenticate hardware devices

avatar
ArashM
بیش از ۸ سال قبل

از لفظ «استالمن بزرگ» که به کار میبری خوشم نمیاد :))

avatar
لینوکس سبز
بیش از ۸ سال قبل

بر فرض کار بزرگی کرده اما وقتی شما میای از tpm انتقاد می کنی چرا بعدش از این محصول پشتیبانی می کنی و اونو داخل کرنل قرار میدی

avatar
حامد رمضانیان در جواب لینوکس سبز
بیش از ۸ سال قبل

ظاهرا شما خوب خبر رو نخوندی:
جاسوسی کردن ویندوز ۸ یک فرضیه است که توسط نویسنده اون مقاله آلمانی مطرح شده، دلیلش هم این بوده که شرکت‌هایی که کارگروه رایانش امن رو در اختیار دارند همشون آمریکایی هستند و کلا ماجرای رایانش امن فریبی بیش نیست.
دوم این‌که نتیجه‌گیری اون شخص این بوده که دولت آلمان بیاد از لینوکس استفاده کنه. اما نویسنده خبر نداشته که TPM در لینوکس نیز پشتیبانی می‌شود.
سوم این‌که ریچارد استالمن (اگه بشناسید) خیلی وقت پیش یک مقاله نوشته که گفتم شاید غیرمرتبط با این موضوع نباشه و اون رو گفتم کسانی که این خبر رو می‌خونند اون رو هم بخونند.
چهارم این‌که استالمن به کرنل لینوکس هیچ ارتباطی نداره و اون علاقه‌ای به رایانش امن به هیچ عنوان نداره
پنجم این‌که بزرگ بودن استالمن نظر شخصیه منه و من دوست دارم تو نوشته‌هام این رو بنویسم همون‌طوری که لینوس توروالدز دوست داره به شرکت انویدیا …

avatar
لینوکس آبی
بیش از ۸ سال قبل

جناب لینوکس سبز: ای کاش یکم تحقیق می‌کردی و متوجه می‌شدی که استالمن لینوکس رو توسعه نمیده که مسئول پشتیبانی از TPM در کرنل باشه!‌