اکثر پروژه‌های گیت‌هاب دارای اجازه‌نامه آزاد یا متن‌باز نیستند

امتیاز: ۹ حامد رمضانیان جمعه ۳۰ فروردین ۱۳۹۲ - ۰۰:۲۸ دیدگاه‌ها ۴ حامد رمضانیان منبع

حامد رمضانیان می‌نویسد:

Aaron Williamson، از Law Center نرم‌افزار آزاد، بعد از بررسی ۱٫۷ میلیون پروژه در گیت‌هاب به این نتیجه رسید که افراد جوان هیچ اهمیتی به متن‌باز بودن و یا آزاد بودن نرم‌افزارها نمی‌دهند و فقط ۱۵ درصد آن پروژه‌ها به صورت مشخص، اجازه‌نامهٔ آن را ذکر کرده بودند که بیشتر آن‌ها از اجازه‌نامه‌های آزاد سهل‌گیرانه مانند بی‌اس‌دی، ام‌آی‌تی و یا آپاچی (در مقابل جی‌پی‌ال) استفاده کرده بودند.


دیدگاه‌ها

avatar
امیررضا قادری
حدود ۶ سال قبل وب‌سایت

اصولا برنامه‌نویسایی که کدهای آزاد و متن‌باز رو توسعه میدن برای برنامه‌های مستقل ونهایی از GPL استفاده میکنن و برای بسته‌های کد یا همون کتابخونه ها از مجوزهای BSD یا MIT استفاده میکنن. همونطور که این بررسی هم نشون داده خیلی کم پیش میاد که برای کتابخونه‌ها از LGPL استفاده بشه. و چون توی گیت‌هاب میزان پروژه هایی که به صورت کتابخونه هستن خیلی بیشتر از برنامه‌های مستقله، همچین آماری منطقی به نظر میرسه.

avatar
Milad Khajavi در جواب امیررضا قادری
حدود ۶ سال قبل

جایی هست که تمامی این اجازه‌نامه ها رو به زبون ساده توضیح داده باشه؟ (انگلیسی/فارسی)
شایان ذکر است اصلاً حوصله خوندن خودِ متنِ اصلی اجازه‌نامه‌ها رو ندارم مخصوصاً اینکه درک‌شون خیلی راحت نیست. :دی

avatar
امیررضا قادری در جواب Milad Khajavi
حدود ۶ سال قبل وب‌سایت

فارسی رو نمیدونم اما توضیح انگلیسی رو باید بگم چیزی ساده تر از متن اصلی شون نیست. مخصوصا این چهارتا مجوز که خیلی ساده هستن. قیافشون ترسناکه ولی بعد ۱۰ ثانیه که خوب به متن دقت میکنی میبنی هیچی ندارن که فهمش سخت باشه. در حقیقت این چهارتا تنها مجوزهایی هستن که من متن‌شون رو کامل خوندم :))

avatar
Ramin Najjarbashi در جواب Milad Khajavi
حدود ۶ سال قبل وب‌سایت

اگر بری توی سایت foss.ir فکر میکنم یک کتاب باشه که تمام اجازه نامه ها .رو بابررسی و مقایسه داشته باشه. پیدا نکردی بهم یک ایمیل بزن برات بفرستم